چشم خدا

دست نوشته های دینی و سیاسی و اجتماعی من

دست نوشته های دینی و سیاسی و اجتماعی من

چشم خدا

گفت می خواهم بدانم کیستی
گفتمش آقای من سید علی است

آخرین نظرات

8ـ نخبه سیاسی است، اما شبیه دیوانه ها رفتار می کند

ما انسان­ها که از نعمت عقل برخوردار هستیم، معمولا در مسائل نظری و به هنگام تصمیم­­گیری به سراغ عقل می­رویم و از آن برای حل مشکلات و انجام کارهای فنی و تصمیم­گیری بین دو راهی­های زندگی بهره می­گیریم. بیشتر چنین به نظر می­رسد که در کارهای طبیعی و بی­نیاز به فکر، عقل کارایی ندارد و بود و نبود عقل در این گونه کارها تأثیرگذار نیست.

اما این دیدگاه درست نیست. من معتقدم که گستره­ی تأثیر عقل بر کارهای انسان بیش از کارهای فنی و اندیشه­های نظری او است. برای ثابت شدن این مدعا کافی است که رفتار یک بیمار روانی را با رفتار خودتان مقایسه کنید. خواهید دید که یک بیمار روانی حتی در راه رفتن و حرف زدن و خندیدن و گریه­کردن هم با انسان­های دیگر فرق دارد. این حقیقت نشان می­دهد که عقل و تعقل، بر روند حرکات ساده­ی ما چون راه رفتن و خندیدن هم تأثیر گذار است...

شاید تا کنون افکاری از این دست به ذهن شما خطور کرده است که شخصیت­هایی که روزی از یاران نزدیک امام (قدس سره) بوده­اند، تجربه­ی سال­های سال فعالیت سیاسی دارند­، سابقه­ی طولانی مبارزه با رژیم شاه دارند و برخی از آنها به حد اجتهاد رسیده و حتی رساله­ای نیز چاپ کرده­اند، چطور می­شود که به جایی می­رسند که گفتار و نوشتار و کردارشان دربست در خدمت اسرائیل و امریکا می­شود؟!

این چه سری است که بسیاری از ما جوانان و نوجوانان ناآگاه و بی­تجربه در مسائل سیاسی، بسیاری از حقائق را بدون هیچ نیازی به تأمل و تفکر، به روشنی خورشید در برابر چشم خود می­بینیم، اما دیدگان آنها از دیدن این حقائق نابیناست؟

در حوادث بعد از انتخابات، برخی از شیوخ و سادات اصلاحات، به نتیجه­ی انتخابات اعتراض داشتند و انگ تقلب به آن چسباندند. خیلی خوب؛ اما این ادعای تخیلی هر چقدر هم که زور داشته باشد، جز این که دولت آقای احمدی­نژاد را نامشروع بداند و شورای نگهبان را خائن بپندارد و قوه­ی قضائیه را غیر قاطع انگارد، کار دیگری از آن برنمی­آید.

اما سؤال من اینجاست که چطور می­شود یک مسلمان و شیعه­ای که دوران امام خمینی کبیر را درک کرده و ادعا می­کند که پیرو اوست، تنها با همین دیدگاه و اشکال به جایی برسد که شعارهای روز قدس را تحریف کند و کاری کند که راه­پیمایی روز قدسش خنده بر لبان مسئولین اسرائیل بکارد؟!

چطور می­شود که یک سیاسی پیرو امام! تنها چند ماه پس از جنگ غزه، با تحلیل­های بسیار پیچیده و خردمندانه­اش! به این نتیجه برسد که دیگر شعار «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر امریکا» به صلاح نیست؟!

چطور می­شود که یک دلسوز نظام و پیرو امام! تمام هم و دل­مشغولی چندین هفته­ی او، پیدا کردن مدرک و دلیلی برای تثبیت تهمت تجاوز به زندانیان جمهوری اسلامی باشد؟   

راز همه­ی این سؤالهای واقعا سخت اینجاست که این آقایان، دیروز به ولایت امام، ایمان داشتند، اما امروز هیچ اثری از ایمانشان به ولایت مقام معظم رهبری (دام ظله) نیست. ایمان به رهبر واقعی، نقش همان عقل را برای انسان ایفا می­کند.، که حتی ناخودآگاه در کارهای ساده­ی انسان نیز تأثیرگذار است. کسی که از نعمت ولایت بی­بهره است، علامه­ی دهر هم که باشد، کارش به این جاها خواهد کشید. وگر نه صد سال هم که انسان اختلاف دیدگاه داشته باشد و سلیقه­اش با گروه حاکم جور نیاید، به چنین نتیجه­هایی نخواهد رسید.     

نظرات  (۵)

  سلام
اگه اینجور ادما یه روزی به ولایت امام سر سوزنی اعتقاد داشتند اخر و عاقبت کارشون به اینجا نمی رسید,اینها کارشون لابد از اول مشکل داشته و الا کسی که جدا به ولایت امام اعتقاد داشته نمی تونه که به ولایت آقا اعتقاد نداشته باشه.
اگه امام هم چند سال بیشتر عمر می کرد اینها هم می شدن یکی مثل بنی صدر و واقعیت افکار و عقایدشون رو می شد,اینها هم اعتقاد به ولایت فقیه رو نردبانی برای رسیدن به اهدافشون می دونستن نه اینکه واقعا به ان اعتقاد داشته باشن.
ممنون
خداحافظ
  چه قدر راحته انگ چسبوندن به ادما و قضاوت در مورد اونها .حدیثی هست که میگه " حکومت با کفر امکان پذیر ولی با ظلم نه" .در همه حکومتها تخلف وظلم صورت می گیره حتی در حکومت حضرت علی (ع) که به نقل خود حضرت در اون 5 سال انچنان عدالتی بوجود اورد که دیگه هیچ کس توان اون کار رو نداره . حتی در اون حکومت هم ظلم و بی عدالتی بوقوع پیوست .
ولی اون چیزی که باعث میشه یک حکومت عادل خونده بشه و حکومت دیگه ای فاسق و ظالم در اینه که به تظلم ها رسیدگی بشه . در اینه که اگه کار گزاری ظلمی کرد حاکم مخفی کاری نکنه .که به خاطر ترس ضعیف شدن قدرتش و یا دور شدن یارانش بر اون ظلم صورت گرفته صحه نزاره . این چیزهاست که باعث میشه حکومتی عادل بشه و حکومتی ظالم .
در وقایع اخیر مقام رهبری تلاششو کرد که این کار رو بکنه . مثلا با بستن زندان کهریزک و یا با دستوری که دادن مبنی بر جبران افراد زیان دیده و امثالهم .
حال عده ای هستن در این نظام که برای اینکه وجهه ی نظام پاک و منزه باشه ، به جای رسیدگی به تظلم ها سعی دارن صدای مظلوم رو خفه کنن و فکر می کنن با این کار به نظام اسلامی کمک کردن . توی همچین شرائطی باید از اقای کروبی تشکر کرد که حد اقل زمینه ای رو فراهم کرد که اگه به کسی ظلمی شده باشه ترسی از قدرت نداشته باشه و بتونه ادعای خودشو مطرح کنه . 
چیزی که شما مثل خورشید روشن می بینین و بقیه نمی بینن شاید علتش این باشه که خورشید قرار نور بتابونه و زمین رو روشن کنه تا همه چیز قابل رویت بشه ولی شما به جای اینکه به چیزهایی که خورشید روشن کرده نگاه کنین به خود خورشید ذل زدین و نور خورشید کورتون کرده و خیلی از جزئیاتی که دیگران می بینن رو شما نمی بینین .
دنبال تبرئه اصلاح طلبها نیستم که اونها اشتباهات خیلی زیادی کردن ولی اگه قرار باشه از روی کارهاشون قضاوت کنیم و از روی کارهاشون این حکمی که شما صادر کردین رو صادر کنیم باید دقیقا همین حکم رو هم برای اقای احمدی نژاد و دولتش و طرفدارانشون صادر کرد .
در ضمن شما که این همه دم از ولایت مداری می زنین ، چرا اونجای حرفهای رهبری رو کنار می زارین که گفتن همه این افراد طرفدار نظام هستن و خودی هستن ؟(اینجای حرفم برای دوستمون علی اقا بود)
  سلام حسین آقا,
اولا چه خوب و با حاله که بحثها چالشی شده.
ثانیا شما به ما ثابت کن ظلمی در قضیه هست بعد حالا اینکه به این ظلم رسیدگی شد یا نه,بر فرض اینکه ظلمی بود قانون می گه که شورای نگهبان باید رسیدگی کنه که تا اونجاییکه شکایت شد نه, دو وجب جلوترش رو هم رسیدگی کرد.ظلم رو اونایی کردن که قشون کشی کردن و باعث و بانی این اتفاقات بودن.
ثالثا منم با تو در این که باید حرفای کروبی جدی تر گرفته می شد و بعضیها احساسی با این صحبتها برخورد نمی کردن موافقم,گرچه خود کروبی هم گویا از حرفاش خیلی مطمئن نبود.
بعدشم مشکل اینجاست که ما رحمت و عطف رهبر رو نداریم, بالاخره ایشون گویا در گذشت نظیر نداره,ما هم چشم اگه برگشتن می بخشیمشون.
  همین که اقای خامنه ای کهریزک رو بستن و دستور دادن زیان دیده ها بیان خسارت بگیرن این یعنی ظلم هایی شده .

ادعای تقلبی شد . به جای ا ینکه به افکار عمومی پاسخ داده بشه و وزارت کشور شبهه ها رو بر طرف کنه سکوت کرد . بعد از چند روز شروع کرد به جواب دادن . که خود این کار باعث شد بیشتر ادم شک بکنه .این از وزارت کشور.
ازون ور تعدادی از اعضای شورای نگهبان رسما اعلام کردن که از اقای احمدی نژاد حمایت می کنن .خب با این کار طبیعیه که ادم شک کنه به درستیه کارشون .

درسته که قائلین به تقلب دلیل قانع کننده ای برای تقلب نیاوردن و با دلائلشون نمیشه تقلب رو ثابت کرد . ولی از طرف مقابل تخلفها و کارهایی صورت گرفت که خود این کارها باعث شد مردم شک کنن . 

ظلم رو اونهایی کردن که اجازه ی کار قانونی ندادن . چرا وزارت کشور که موظف قانونا اجازه ی تجمع و راهپیمایی بده . چرا نداد ؟ و با این کارش کار رو از مسیر قانونیش خارج کرد ؟
در اینکه این وریها مرتکب اشتباهات فاحش شدن هیچ شکی نیست . ولی به دور از انصافه که همه تقصیر ها رو بندازیم گردن اونها . بله توی بیمارستان قلب نباد داد زد .چون ممکنه کسی سکته کنه بمیره . ولی اگه کسی داد زد تندی نمی زنن توی سرش . شاید کسی زده باشه با چوب پاشو شکونده باشه که این بابا دادش در اومده .
همه حرفم اینه که تخلف ها از دو طرف صورت گرفت نه از یک طرف . تحریکها از دو طرف صورت گرفت نه از یک طرف . البته هر کی به یک اندازه .
  سلام حسین
کاملا باهات موافقم که هر دو طرف اونچه که باید انجام میدادن رو ندادن و هر دو طرف می تونستن بهتر رفتار کنن و جلوی این کارها رو بگیرن که به نظرم با صحبتهای رهبر باز جلوی خیلی کارها گرفته شد.
خدا رو هم شکر که اوضاع از اینی که هست بدتر نیست.
سلام برسون.خداحافظ

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">