چشم خدا

دست نوشته های دینی و سیاسی و اجتماعی من

دست نوشته های دینی و سیاسی و اجتماعی من

چشم خدا

گفت می خواهم بدانم کیستی
گفتمش آقای من سید علی است

آخرین نظرات

143ـ عاشقانه های تو زرد!

وقتی می بینم بعضی ها در مورد نامزدشان یا عشقشان که قرار است در آینده با او ازدواج کنند، احساسات فوق العاده عاشقانه ای دارند، تا جایی که فکر می کنند فقط به عشق و امید او نفس می کشند و نمی توانند بدون او زندگی کنند. و اگر او را نداشته باشند دیگر هیچ امیدی به زندگی نخواهند داشت...، احساس می کنم این رابطه اگر سر بگیرد، به احتمال زیاد دوامی نخواهد داشت. چون دست کم یک نفرشان، یعنی همان که خیلی جوگیر است، درست نمی بیند ماجرا را. 

واله و شیدای دختر یا پسری شده است که خیلی نمی شناسدش و عیوبش را فعلا نمی بیند، ولی بعدا می بیند وکاخ صورتی اش فرو خواهد ریخت. وانگهی خوبی هایی که فعلا از معشوقش دیده است، مگر چیست که درخور این عشق بی بدیل و بی مثال شده است؟ مگر جز این است که خیلی خوشگل و خوش صدا و خوش تیپ و خوش قد و بالا و خوش اخلاق است؛ تازه اگر باشد؟! همه اینها که بعد از چند صباحی عادی می شود، و عیوب این آقا پسر یا دختر خانم یکی یکی رخ نشان می دهد. 

برای ازدواج کردن باید ببینی چه کسی را انتخاب کنی که شایسته خطاپوشی و عیب پوشی ات باشد، تا هر روز ببخشی اش و از خطاهایش در گذری و بسیاری را ندید بگیری و فقط تحمل کنی و به رویش هم نیاوری و هیچ گاه به رخش نکشانی و در یک جمله روز و شب به او رحم کنی. و در عین حال محبتی منطقی و معقول بین تو و همسرت روز به روز رشدی فزاینده داشته باشد که ریشه اش از خود گذشتگی ها و ایثارهاست نه کمال و جمال خارق العادۀ تو و همسرت. خانواده چنین جایی است که اگر چنین نگاهی به آن نداری، داری اشتباه می زنی!

نظرات  (۱۳)

 • اسرافیل مهدوی
 • سلام.
  بسیار عالی.

  تا حالا دقت کردید کسایی که خیلی از مردونگی دم می زنن خودشون از همه نامرد ترند؟
  تا حالا دقت کردید کسایی که خیلی ادعای سواد و علم دارند خودشون از همه بی سواد تر و جاهل ترند؟
  تا حالا دقت کردید کسایی که خیلی ادعای معرفت و خوب بودن دارند از همه بدترند؟
  و ...

  ابراز بیش از حد و کورکورانه عشق از جانب عاشق هم از این قاعده مستثنی نیست.

  «منیّت» همیشه یه جای کارش می لنگه.

  پاسخ:
  علیکم السلام 
  لطف کردی برادر
  البته نمی شه گفت کسی که ابراز عشق شدید می کنه دروغ میگه یا نفرت درونی اش را پنهان کرده، بنده خدا واقعا صادقه، ولی نمی داند که این احساس الکبه و چندان اصالت و ریشه ای در قلبش نداره. به همین خاطر با چند روز زندگی کردن با معشوقش به سرخوردگی و یأس میرسه. 

  با شما موافقم 
  و ما  الان خیلی از این ازدواجها یا عشقها رو میبینیم که بعد از یک سال دوامی ندارند:(
  پاسخ:
  بله متأسفانه:)
  خدا نیامرزه فرهنگ سازانی را که فضای ازدواج و عروسی و خانواده تشکیل دادن را بردن به سمت یک فضای فانتزی که نتیجه اش انحراف نگاه مردم به مقوله ازدواجه. و رهاوردش آمار طلاق شرم آور.
  موافقم . البته  این ایثار و ببخش ها و رحم کردن ها و نادیده گرفتن ها خودش نیازمند عشقی وافر و بی انتها و صادقانه است که آدمی رو کور و کر کنه در واقع . ولی مشکل جوان های امروزی ما اینه که این کور و کوری ناشی از عشق قبل از ازدواج به وجود میاد و بعد از ازدواج تازه میفهمن  که چی می‌خواستیم چی شد و زندگی چی هست. در صورتی که میشه گفت  به گفته ی دکتر شریعتی لازمه ی عاشقانه زندگی کردن عاقلانه انتخاب کردنه. 

  سلام :)

  واقعاً همینطوره ! و چقدر جوونا اینطوری بعدها به مشکل بر میخورن !!

  درود بر شما حاج آقا .
  پاسخ:
  علیکم السلام برادر عزیز:)
  مرحبا بناصرنا

  اگر این‌طور به قضیه نگاه کنیم بیش از نود و پنج درصد جامعه دارن اشتباه می‌زنن...
  پاسخ:
  بله متأسفانه خیلی از جوانها بعد از ازدواج یا طلاق می گیرند یا طلاق عاطفی می گیرند یا خیلی افسرده و سرخورده می شوند و احساس می کنند دیگر خوشبخت نیستند. خب این یعنی همین که دارند اشتباه می زنن دیگه..
  سلام
  سال نو مبارک
  اصل عشق زن و شوهری در زمان ازدواج (زیر یک سقف رفتن) رشد می کند و شاخ و برگ می گیرد. گرچه شرط این همه انتخاب درست است
  پاسخ:
  علیکم السلام
  سال نو شما هم مبارک باشه
  موضوع انتخاب مهم است اما نه خیلی
  معمولا تقدیر در این میان کار خودش را خواهد کرد و ازدواجها بر اساس آن سر خواهد گرفت
  عروس و دامادها بعد از ازدواج باید احساس کنند با بهترین گزینه ممکن ازدواج کرده اند و با نقص و عیب همان بسازند و آرام محبتشان را با شریک زندگیشان رشد دهند. 
  جالب اینجاست که بین این همه اشتباه زدن اگر یک نفر هم بخواد درست بزنه انقدر مسخره‌ش می‌کنن یا سنگ جلوی پاش می‌اندازن که از زندگی سیر بشه 
  پاسخ:
  بله درست می فرمایید
  معمولا راه درست یک راه خلوتی است که در طول تاریخ مورد تمسخر قرار گرفته شده
  اگر چه یک زندگی ساده و پر محبت و درست، دل خیلیها را می برد و خیلیها نگاه حسرت به آن می افکنند. 
  زندگیتان شاد و قشنگ:)
 • کنت مونت کریستو
 • پس چطور میشه از راه صحیحش،قبل و بعد از ازدواج عاشق بود؟!و چطور این عشق بعد از ازدواج تداوم داشته باشه؟
  پاسخ:
  اساسا عشق قبل از ازدواج دلیل ندید بدید بودن و تازگی آشنایی است و بس، چون چندان آشنایی خاصی صورت نگرفته و همه ما نوعا آدمهای معمولی هستیم پس دلیل معقول و منطقی قابل توجیهی وجود نداره که تا حد مرگ و یک عشق فوق العاده شدید کسی را جذب کنیم. اگر چنین حالتی رخ داد، به احتمال بسیار زیاد کاذب و زودگذر و غیر منطقیه. 
  البته قبول دارم که در شرایط خواستگاری و آشنایی و نامزدی و ماه عسل، یک کشش و آتش خاصی بین زن و شوهر وجود دارد که کارش استارت موتور زندگی و شروع زندگی زناشویی است. اما در همان شرایط هم اگر کار به جایی رسید که خیلی زیادی شد و دو معشوق فریاد "یا مرگ یا فلانی" سر دادند، معلوم می شود که فضای ذهنیشان بیش از حد توهمی و خیالاتی است. 
  قبل از ازدواج آن چه طبیعی و البته کاملا کافی است، محبت نسبی به همدیگر است، همان خوش آمدن. و در طول زمان این محبت قرار است عمق پیدا کند، و بشود شبیه محبت پدر و مادر بزرگهایمان به همدیگر که یک محبت عمیق است که هزار برابر عیارش بیشتر از عاشق و معشوقهای فیلمهای سینمائی است، اما کم سر و صداتر است.
  واقعا درست میگید 

  موافقم
  پاسخ:
  ممنونم
  خدا رو شکر
  سلام
  حاج اقا پناهیان دو سه تا سخن بسیار مرتبط با مطلب شما دارند که حرف نو و جالبیه...
  یکی این: میتونی به همسرت رحم کنی؟
  یکی این: اندازه ی عشق زن و مرد
  یکی این: توهم عشق

  پیشنهاد میکنم این سه صوت کوتاه شنیده بشه.
  ممنون بابت مطلب
  پاسخ:
  علیکم السلام 
  چه اطلاعات بالایی ماشاالله از سخنرانیهای حاج آقای پناهیان دارید
  طبیعیه که یادداشتم شما رو یاد حاج آقا پناهیان انداخته
  چون هر دومون در یک فضا نفس می کشیم
  ایشون در فضای ذهنی خودشون نفس می کشن
  من هم در فضای ذهنی ایشون نفس می کشم:))))))
 • حمید عِلّی
 • +ندید بدید بودن با متعه حل میشه که الان با این وضع دنیا یه امر الزامی است
  ++ عشق مجازی آتش محض است کارش اینه بسوزونه ولی چون معشوق داری اسما و صفات عالیه نیست مثل عشق حقیقی ادامه دار نیست ولی باز خیلی میتونه ادامه پیدا کنه
  ++ اتفاقا عشق حقیقی به خدا راحت تره (من دارم میشمرم فرقاش رو)مثلا یکی این که انا جلیس من ذکرنی باعث آرامشه در عشق حقیقی ولی در عشق مجازی این آرامش تامین نمیشه و دیوونه میکنه
  و به قول شما نشانه عدم صحت عشقه که اتفاقا علامت عشق مجازی همینه (یکیش)
  +++ برای ادامه پیدا کردن عشق باید قلب صادق و وفا پیشه باشه که هیشکس این قلب رو اول کار نداره
  اتفاقا عشق مجازی مدرسه ی خوبی برای صدق و وفا است
  ++++ زندگیه مشترک رحم نیست. رحمت است به علاوه مودت . شما با این تصورتون از زندگیه مشترک زدی چشِ یکی از بزرگترین نعمت های خدا رو در آوردی که مرد مومن. رحمت+ مودت کلا با رحم خالی فرقش مثل ایمانه با نفاق و با مودت خالی مثل ایمانه با کفر.
  +++++نماز میدوننین که لذتش برتر از بهشته نمازی که معرفت میاره رسول الله بعد از نماز نسا رو دوست داشتن این مسئله خیلی مهمه خیلیییییییی فقط زندگی نیست بلکه اساس معرفته ارثیه حضرت آدم است که به خاطر این ارث ما به اولیا الله صلوااااااات میفرستیم قبل از هر چیزه دیگه
 • حمید عِلّی
 • تصحیح میکنم
  *ادامه دار نبودن عشق مجازی به خاطر عدم ذکر قلب یعنی صدق و وفا است
  عشق عمیق نمیشه و آدم رو سیر نمیده به سمت اسما و صفات عالیه چون معشوق زمینی صاحب اون اسما و صفات نیست و این مسئله بسیار موثره در سیر آدم .هر چه معشوق بهتر سیر سرعتر و دور تر
  +دوست داشتن یه دختر خوب بهتر از بیتوته در مسجد الحرامه اصلا شما بگو تو خود کعبه باز هم دختر خوب بهتره

 • حمید عِلّی
 • وصد در صد فصل و دوری قبل از فراهم کردن مراتب ذکر اولا است به وصل و لقا
  و فصل لازم است بعد از سیر کردن و طی مسیر کردن وقصد خدا رو کردن و این یکی از بزرگترین بله بزرگترینه قربانی ها در راه خداست 
  اول فصل بعد وصل بعد دوباره فصل و ان شا الله در اون دنیا وصل ابدیِ سرمدی
  پس در نتیجه پدر و مادر هاتون ول معطلن اگر فکر میکنن با پیر شدن کنار همدیگه و به معنی واقعیه کلمه پیییییر شدن کنار یکدیگه عاشق هم هستند
  + جالبه که کلا با سطر سطر حرفاتون مخالفم
  ++ نون والقلم و ما یسطرون ( کی رو میگه خدا من یا شما رو یا یکی دیگه رو؟)

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">