چشم خدا

دست نوشته های دینی و سیاسی و اجتماعی من

دست نوشته های دینی و سیاسی و اجتماعی من

چشم خدا

گفت می خواهم بدانم کیستی
گفتمش آقای من سید علی است

آخرین نظرات

79ـ اتفاقا حجاب محدودیت است

 

راست می گویم. حجاب محدودیت دارد و یکی دوتا هم نیست محدودیتهایش. حجاب نمی گذارد، یک دختر به هر روشی که دوست داشت و عشقش کشید، تیپ بزند. حجاب مانع این می شود که دختر به هر گونه ای که خواست وارد اجتماع شود. حجاب نمی گذارد که دختر در هر رشته ورزشی وارد شود و قهرمان گردد، چرا که برخی از رشته ها را نمی توان با حجاب کامل انجام داد. دختران بدحجاب راحت تر می توانند کار پیدا کنند و درامدی کسب کنند، چون فضای بسیاری از شغل ها و کارها، برای یک دختر باحجاب مناسب نیست. 

یک دختر، هرگز نمی تواند با حفظ حجاب کامل و رعایت حلال و حرام خدا ستاره سینما شود؛ امکان ندارد. دختر، بدون حجاب زیباتر است، پس حجاب، جلوه گری دختر را محدود می کند. حجاب در گرمای تابستان آزاردهنده است، نیست؟ در راه رفتن و از پله بالا رفتن هم راحتی دختر را محدود می کند... و دهها محدودیت دیگر دارد این حجابِ نازنین. مگر می شود اینها را منکر شد؟

بسیاری از دخترانی که از حجاب فراری اند و آن را محدودیت می دانند، منظورشان از محدودیت همین هاست و حق دارند که آن را محدودیت بدانند، واقعا مگر حجاب محدودیت نیست؟ هزاری هم که شعار بدهیم، و شعر بگوییم که حجاب محدودیت نیست، این حقیقت بدیهی را نمی شود انکار کرد. قبول کنید که هست.

جانم به ایده تربیتی خدا که فرمود: (إلا الذین آمنوا وعملوا الصالحات وتواصوا بالحق وتواصوا بالصبر) تا نشان دهد که عمل به حق مکافات و محدودیت دارد و کسانی که همدیگر را به حق توصیه می کنند، باید همدیگر را به صبر و شکیبایی بر تلخیها و محدودیتهای مسیر حق نیز توصیه کنند. و همه باید بدانند که مسیر حق جای فرزندان مادر (بچه ننه ها) نیست. بر حذر باش که سر می شکند دیوارش.

چرا حجاب را به عنوان وسیله ای راحت و آرایش دهنده! و بسیار لذت بخش و بدون هیچ گونه مکافات، معرفی می کنیم، تا دختران و زنانی که چنین حسی نسبت به آن پیدا نمی کنند، رهایش کنند و به آن تن در ندهند؟

تعارف را رها کنیم و راست بگوییم که حجاب هم مثل هر وظیفه و تکلیف دیگری سختی های خود را دارد، ولی آدم نمی شود آن کس که همواره از سختیها فرار کند و هیچ محدودیتی را نپذیرد. محکم بگوییم که حجاب محدودیت است، ولی تنها فرق انسان و حیوان این است که انسان برای رسیدن به کمالش قدرت محدود کردن خود را دارد، اما حیوان ندارد.

فکر می کنم این روش، بهتر باشد و با قرآن سازگارتر است. خدا نیز در قرآن تعارف را کنار گذاشته و راحت از سختی نماز گفته است، تا کسی فکر نکند که نماز راحت الحلقوم است. خداوند بیخود و بی جهت، روش تربیتی لقمان را تأیید نکرد. لقمان کاربلد بود و می دانست چگونه فرزندش را تربیت کند. به او می گفت: فرزندم! نماز را بپا دار و به معروف امر کن و از منکر بازدار و بر آن چه بر تو آمد صبر کن. (هر چه بادا باد) "یا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلاةَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ اصْبِرْ عَلى‏ ما أَصابَک" [لقمان: 17]‏ آنگاه هر مشکلی که بر سر راه فرزند می آید، او را از مسیر حق خسته نمی کند، چرا که همه مشکلات موجود در مسیر حق را طبق قاعده می بیند. 

البته می دانم که در مسیر حق با همه مشکلاتش بیشتر خوش می گذرد و انسان مؤمن در همین دنیا نیز بهره بیشتری از سعادت دارد. ولی نباید مشکلات و مکافات و محدودیتهای مسیر حق را ندید گرفت و منکر شد. 

نظرات  (۵)

سلام، از اینکه به موضوع حجاب از منظر دیگری پرداختید تشکر می کنم. اما، اما باید بگویم که این نظرات نه تنها از جنبه روانشاسی کمک و تشویقی برای دختران شل حجاب نمی کند بلکه کار را سخت تر جلوه می دهد. نباید به یکی دو آیه شریف قرآن استناد این شکلی نمود چون از همه این آیه ها صریح تر سوره شرح صدر می باشد که خداوند با تاکید عجیبی دو بار اعلام می کند "فإن مع العسر یسری* إن مع العسر یسری" یعنی همانا با هر سختی آسانی است. خداوند عز و جل نمی فرماید بعد از هر سختی آسانی است بلکه می فرماید همراه با سختی آسانی است!
دوست عزیز لطفا با قلم زیبای خود، با توجه به این آیه شریفه مسئله حجاب را ترویج نمایید.
پاسخ:
علیکم السلام
از تذکرتان ممنون. 
سلام
آقا از این پست شما خیلی لذت بردم
متاسفانه یکی از مشکلات جامعه و نظام ما در تبلیغ دین، غلو کردن و تعارفات بی جاست
که متاسفانه به نظرم همین ها باعث شده که بعضی ها دین رو هم تعارفی و سوری فرض کنن من با حرف های شما کاملا موافقم و تبریک میگم که یه نفر این جاسرت رو پیدا کرد...
یکی دیگر از سختی های حجاب، اینه که متاسفانه توی جامعه ما گاهی افراد باحجاب رو آدم های بی کلاس و عقب مانده ای می دانند! البته گاهی اوقات!! و متاسفانه بی حجاب ها گرامی تر شده اند. و این مشکل ترین قسمت با حجاب بودنه!

سلام طلبه ی محترم...من یک خانم هستم..کاملا با سخنان شما مخالفم به نظر من این تعبیر که میگویند حجاب مصونیت است نه محدودیت..بهتر است..فکر میکنم شما خوب روی معنی این تعبیر فکر نکرده اید..شما عرض کردید که محدودیت است زیرا زن بدون حجاب زیباتر است محدودیت است چون نمیتواند در هر جا یا شرکتی که میخواهد کار کند...اینکه به زن آرامش میدهد را نفی میکنید ...طبق گفتار شما پس باید زیباییش را آشکار کند و در هر مکانی که خواست کار کند ..اما به نظر من چرا یک زن باید در مکانی کار کند که اصلا در شان و منزلت او نیست..در جائیکه هزار تا نامحرم در اون رفت وآمد دارند چرا یک زن باید کار کند..علی (ع):زن گل بهاری است نه اسیر دغدغه های اقتصادی و اجرایی...چرا اتفاقا مصونیت است زیرا زن را از نگاه های هوس آلود گرگان و ناکسان حفظ میکند اتفاقا با حجاب زن زیباتر است..چرا یک زن باید حتما ستاره سینما شود این از فکر مادی انسان سرچشمه میگیرد یک زن نه تنها او بلکه مرد باید تلاش کنند که نزد خداوند ستاره شوند..نه نزد مردم...شما عرض کردید که نمیتواند هر طور که میخواهد تیپ بزند چرا باید تیپ بزند پس خداوند حجاب را برای چه گذاشته؟به نظر میرسد شما درک درستی از این تعبیر نداشته اید..خواهش میکنم هر وقت نظرم را خواندید در وبلاگم نظرتان را بگذارید..

پاسخ:
سلام علیکم 
ممنون از نظرتان
چند روز دیگر حتما پاسخی خواهم نوشت.
راستی آدرس وبلاگتان گویا مشکلی دارد.

متشکر..اگر میشود به صورت خصوصی بفرستید..

سلام علیکم و رحمه الله...طبق گفته ی شما خودم را جای شخص بی حجاب گذاشتم  حرف هایی که زدید کاملا صحیح است ولی موعظه ی شما برای چنین دخترانی کافی نیست بهتر میشود اگر شما لطف کنید این متن را ادامه دهید شما فقط به سختی اشاره کردید آیا بهتر نیست بعد از ذکر این جمله ها در ادامه به اهمیت حجاب و ثواب و بهره ی دنیایی و آخرتی هم اشاره شود و درباره ی ارزش و مقام زن نیز صحبت شود؟البته من مطالب دیگر شما را خوب نخوانده ام ممکن است به این موارد اشاره کرده باشید..آری درست است خیلی عالی است اینجور موعظه کردن و روش آن طبق سخن شما..من چون از حجابم بسیار لذت میبرم و فقط خودم را مخاطب قرار داده بودم دچار سوء ظن شدم عذر مرا بپذیرید..با تشکر
پاسخ:
علیکم السلام 
قطعا اگر به این بعد زیبای حجاب هم نگاه می شد متن کاملتری از آب در می آمد. حرف شما کاملا درست است. 
باز ممنون از دقت و نقدتان. 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">